T20 - 19 februarie 2010 vs Anglia la Dubai
Număr Jersey# 54 (Pakistan)
Echipa internă / de statKarachi Dolphins, Karachi Harbor, Sindh, Pakistan International Airlines, Quetta Gladiators
Natura pe câmpMenține o dispoziție calmă (deși joacă agresiv)
Îi place să joc împotrivaIndia
Înregistrări (principale)• În calitate de deținător de ghișeu la Cupa Mondială U-19 din 2006, a avut 23 de capturi și 6 cioburi pe numele său. De asemenea, el a avut o medie de 39,75 cu bat în timpul turneului.
• A marcat 3 jumătăți de secol, a concediat 21 de jucători în timp ce era în mănuși în primele cinci meciuri din Cupa Asiei 2008.
• În prima repriză a primului meci de testare împotriva Australiei în octombrie 2014, Sarfraz și-a marcat secolul în doar 80 de mingi și a continuat repriza cu 109 în doar 105 mingi, Pakistanul lăsând Australia într-un necaz. Australia a continuat să piardă meciul cu o marjă puternică de 221 de curse.
• În timp ce juca împotriva Sri Lanka în 2015, a marcat 96 de runde doar 85 de mingi. În timpul reprizei, el a devenit cel de-al 7-lea deținător de ghișeu pakistanez pentru a ajunge la 1000 de curse. Împarte recordul cu Imtiaz Ahmed, care a marcat și 1000 de parcurse în 28 de reprize.
• Începând din iunie 2017, Sarfraz are 418 capturi și 44 de cioturi sub centură în formatul de primă clasă.
Punct de cotitură în carierăEl a fost chemat la echipa internațională a Pakistanului după ce și-a condus echipa să treacă Cupa Mondială ICC U-19 2006 împotriva Indiei într-o întâlnire cu scor scăzut. Pakistanul a marcat doar 109 alergări și, în timp ce bowling, a aruncat echipa de cricket indian pentru doar 71.
Universitate colegiuUniversitatea de Inginerie și Tehnologie Dawood, Karachi
calificari educationaleB.E (Electronică)
Familie Tată Shakil Ahmad
Mamă - Necunoscut
Frate - Shafiq Ahmad
Sora - Necunoscut
Religieislam
Hobby-uriAscultând muzică
Controverse• Eliminarea bruscă a sa din cele două meciuri T20 împotriva Sri Lanka în 2015 a atras atenția mass-mediei, care ulterior a devenit o problemă inutilă, potrivit antrenorului principal pakistanez Waqar Younis. El a spus că aceste titluri umbresc performanțele lor și victoriile din trecut împotriva echipei de cricket din Sri Lanka.

• În iunie 2017, după ce Pakistanul a câștigat ultimul meci al grupei Champions Trophy împotriva Sri Lanka pentru a ajunge în semifinale, Sarfraz a fost amendat cu 20% din onorariile de meci de către Panoul arbitrilor de meci ICC după ce au constatat că Pakistanul este unul peste scurt atunci când au fost luate în considerare indemnizațiile de timp. Verdictul spunea că dacă echipa pakistaneză ar fi încălcat articolul 2.5.1 din Codul de conduită ICC pentru jucători și panoul de sprijin al jucătorilor, comandantul echipei ar putea face față unei interdicții de meci în turneu. Toți ceilalți jucători au fost amendați cu 10% din comisioanele lor de meci în conformitate cu legea.
Fete, familie și multe altele
Starea civilăCăsătorit
Afaceri / PrieteneNecunoscut
SoțieSyeda Khushbakht Shah (m. 2005)
Sarfraz Ahmed cu soția sa
Copii Sunt: Abdullah (născut - februarie 2017)
Sarfraz Ahmed cu fiul său
Fiica: Nici unul

Sarfraz Ahmed păstrarea ghișeului

Câteva fapte mai puțin cunoscute despre Sarfraz Ahmed

• Fumează Sarfraz Ahmed: Nu este cunoscut
  • Sarfraz Ahmed bea alcool: Nu se cunoaște
  • Tatăl său a fost proprietarul editurii Shakeel Brothers, una dintre cele mai populare companii editoriale din Pakistan.
  • Avea doar 10 ani când a devenit Hafiz-e-Coran, unul care memorează întregul Coran.
  • În decembrie 2015, „Quetta Gladiators” l-a ales pentru sezonul 2016 al Super League Pakistanului (PSL) și a fost, de asemenea, selectat pentru a conduce echipa. Sub capitania sa, echipa a ajuns în finală pierzând doar 2 din meciurile din ligă. Cu toate acestea, echipa nu a putut să treacă trofeul după ce a reușit să guste o înfrângere de mâna ‘Islamabad United.’ În ciuda înfrângerii, Sarfraz a fost cel mai tânăr și cel mai de succes căpitan al sezonului 2016 al turneului.
  • După ce Azhar Ali a renunțat la funcția de căpitan al Pakistanului din formatul One Day, Sarfraz a fost selectat de Consiliul de cricket din Pakistan pentru a ocupa postul vacant. Prima sa serie ca căpitan al ODI a fost o victorie cu 2-1 asupra Indiilor de Vest. În același an, a fost numit vice-căpitan al echipei Pakistan Test.
  • Din iunie 2017, el deține recordul pentru cele mai multe concedieri într-o repriză. A luat 6 capturi și a marcat 49 de lovituri de 49 de mingi într-un meci împotriva Africii de Sud în martie 2015 și a fost încoronat Omul meciului.