Debut profesionalÎn Primera divizie argentiniană pentru Independiente la vârsta de 15 ani 35 de zile
PoziţieStriker
Antrenor / MentorRicardo Bochini
Recardo Bochini
Înregistrări (principale)• A devenit cel mai tânăr fotbalist la 5 iulie 2003, care a debutat în Primera División argentiniană la vârsta de 15 ani și 35 de zile.
• Agüero a marcat 6 goluri în Cupa Mondială FIFA U-20 din 2007 și a câștigat „Cizma de aur” a turneului. A câștigat chiar „Balul de Aur” pentru cel mai bun jucător al turneului.
• În sezonul 2010-11, jucând la Atlético Madrid, a marcat primul său hat-trick de carieră împotriva Mallorca.
• Jucând pentru Premier League Club Manchester City A marcat 105 goluri în 152 de apariții, a avut cel mai mare raport de goluri pe minut din istoria competiției din Premier League de la înființarea sa în 1992, cu o medie de un gol la fiecare 109 minute.
• Este un deținător al recordului ca cel mai mare marcator într-un singur meci din Premier League, chiar și cel mai rapid, 5 goluri în 23 de minute și 34 de secunde din timpul meciului.
• El este cel mai mare golgheter sud-american din istoria Premier League.
• În 2015, Copa America la San Juan împotriva Boliviei, a marcat primul său hat-trick internațional în victoria cu 5-0.
Punct de cotitură în carieră• Când a devenit cel mai bun marcator și cel mai bun jucător al turneului în Cupa Mondială FIFA U-20 din 2007.
Hobby-uriAscultarea muzicii Cumbia
ControverseÎn cariera sa de Atlético, a marcat un gol câștigător împotriva Recreativo de Huelva pe 14 octombrie 2006 folosind mâinile, doar al doilea său gol pentru club.
Lucruri favorite
Mancare favoritaGratar argentinian
Fete, familie și multe altele
Starea civilăDivorțat în 2012, după patru ani împreună cu Gianinna Maradona.
Giannina Maradona și Sergio Aguero cu fiul
Afaceri / PrieteneKarina Tejeda (2014)
Karina Tejeda
SoțieGianinna Maradona (divorțată în 2012)