Hobby-uriTrekking, înot, scufundări, pictură, realizare de schițe, supraviețuire în junglă, aventuri, călătorii, muzică, meditație și lectură
Afaceri / PrieteniRajnikant Jaiswal, cunoscut și sub numele de Kant (MMA Fighter) împreună din 2018
Mamă - Pooja Bhalerao (lucrează la departamentul clerical al poliției din Mumbai)

Krupa Bhalerao într-un eveniment

Câteva fapte mai puțin cunoscute despre Krupa Bhalerao

• Krupa Bhalerao este un atlet profesionist și cu normă întreagă în arte marțiale și instructor care deține Centura Neagră Dan 3 sub Organizația Mondială Karate Funakoshi Shotokan.
  • Krupa practică arte marțiale sub Maestrul Prafful B. Pawar de la vârsta de 5 ani și a fost instruit în diferite tipuri și stiluri, cum ar fi Wrestling, Aikido, Sqay Martial Arts, Judo, Kick Boxing, Tir cu arcul, Arte marțiale istorice europene, Taekwondo, Alpagut Sportul de luptă și armele.
  • Krupa a câștigat 146 de medalii de aur, 64 de medalii de argint, 21 de medalii de bronz și 41 de trofee pentru marele campionat.
  • Krupa a jucat turnee la nivel de district, stat, național. Krupa a reprezentat, de asemenea, India în turneele asiatice, internaționale și mondiale.
  • Ea a reprezentat statul Maharashtra în Goa, Bangalore, Punjab, Haryana, Tamil Nadu, Uttar Pradesh, Gujarat și multe altele. Krupa a reprezentat, de asemenea, India în Belarus, Sri Lanka, Polonia, Portugalia, Malaezia, Africa de Sud, Dubai etc. pentru Turneele Campionatului Mondial.
  • Ea practică arte marțiale în ultimii 18 ani și, de asemenea, predă arte marțiale din 2012.
  • Într-un interviu, Krupa a spus că cel mai bun Campionat Mondial de până acum este primul ei Campionat Mondial care a avut loc în Belarus. Krupa spune că după ce am câștigat campionatul doar pentru mine, s-a jucat Imnul național al țării noastre și a fost cel mai mândru moment din viața mea.
  • În călătoria artelor marțiale, toată lumea era împotriva ei, cu excepția mamei sale. Datorită torțelor zilnice ale familiei și a agresiunii, Krupa s-a confruntat cu depresie în adolescență.
  • O cotă în carieră a venit în 2012, când Krupa a fost selectată pentru primul ei Campionat Mondial. Au fost selectați 7 sportivi din India, dar doar Krupa a câștigat aur și argint și un campionat mondial. Un total de 23 de țări au participat la turneu, iar Krupa a jucat un total de 11 runde, iar în runda finală, Krupa a trebuit să învingă un adversar masculin și, în cele din urmă, ea a câștigat 1SfCampionatul Mondial din Belarus.
  • În 2016, Krupa a suferit un traumatism cranian major și, din cauza ei, a luat o diferență de doi ani și jumătate de la Artele marțiale în 2019.
  • A avut ocazia să joace la Campionatul Mondial, dar, din cauza sănătății și a lipsei de pregătire, a fost complet săptămânală. partenerul ei a fost cel care o motivează mereu și a pregătit-o pentru Campionatul Mondial 2019.
  • Krupa spune întotdeauna că există 3 stâlpi puternici din viața mea, primul este mama ei, doamna Pooja Bhalerao, al doilea antrenor, Prafful Pawar, și al treilea partener, Rajnikant Jaiswal, care o mențin întotdeauna puternică.

Iubitul și logodnicul lui Krupa Bhalerao, Rajnikant Jaiswal

• A participat la categoria de karate sub 55 kg și la categoria de greutate deschisă.
  • Este de 8 ori campioană mondială și a reprezentat India în Belarus, Sri Lanka, Malaezia, Polonia, Portugalia, Africa de Sud, Dubai.